Marian De Smet – Rotmoevie (1e recensie)

boekomslag Marian de Smet - Rotmoevie

Eppo, een Nederlandse jongen van zeventien komt al liftend met een Vlaams meisje in contact. Tabby is achttien en ze heeft niet echt een doel voor ogen op het moment dat ze Eppo meeneemt in haar oude Volkswagen Golf. Het komt erop neer dat zij hem brengt waar hij heen wil. Eppo heeft gaandeweg door dat Tabby gewoon weg wil, maar waarvan ze weg wil, daar krijgt hij geen zich op. Dat het iets met Rob te maken heeft, is duidelijk. Zijn naam staat bovenop haar arm getatoeëerd.

Boekinformatie
Schrijver: Marian De Smet
Titel: Rotmoevie
Uitgeverij: Moon
Jaartal: 2012
Bladzijden: 190
Genre: geen
Leeftijd: 15+

ikvindlezenNIETleuk meer info over boek

Voorleesfragment

Bij dit boek is een voorleesfragment gemaakt. Klik op het plaatje hieronder om het begin van het boek te horen.
Of klik hier om naar mijn YouTube-kanaal te gaan.

Over het verhaal

Die stoel op de snelweg?
Dat waren wij. Ik zei nog dat hij niet goed vastgemaakt was, maar Tabby klakte eens met haar tong en stapte in.
‘Wat je vindt mag je houden,’ had ze gezegd.
De kofferbak ging niet meer dicht. Ik trok de knoop van het touw dat warrig om de stoelpoten heen zat wat strakker en ging naast haar zitten.
‘Wat moeten we ermee?’
‘Je weet maar nooit.’
Schokkend reed ze de weg weer op. De motor loeide terwijl zij haar sigaret probeerde aan te steken en tegelijkertijd het gaspedaal steeds dieper duwde. (blz. 7)

Eppo is in zijn eentje op reis. Hij krijgt een lift van Tabby. Ze hebben allebei geen idee waar ze naar toe gaan.

‘Tabby, even serieus nu…’
Ze keek me spottend aan en nam alweer een sigaret.
‘Hoe lang en hoe ver ga je weg van diegene van wie je weg wilt?’
‘Minstens twee weken.’
‘Twee weken.’
‘Minstens.’
‘En het maakt niet uit waarheen?’
Ze schudde haar hoofd en keek me aan. Dat deed ze niet vaak, zo in mijn ogen kijken. De hare waren heel lichtblauw. Ik ving een glimp van droefheid op, maar het was zo weer voorbij.
‘Waar moet jij heen?’ Ze besloot toch maar niet te gaan roken en stak de sigaret in het borstzakje van haar blouse.
‘Anke en Hendrik vonden dat ik de wereld in moest. Buiten komen. Andere oorden opzoeken. Mijn gedachten verzetten.’ (blz. 21)

Eppo en Tabby hebben allebei iets dat ze niet willen delen met de ander. Ze vinden het prettig samen te reizen en zonder overleg blijven ze door reizen.

’s Ochtends stapte ik in en Tabby vertrok. We hadden het niet over waar we heen zouden gaan of welke kant we opgingen; ze volgde gewoon die weg, altijd rechtdoor. We letten niet op bezienswaardigheden of toeristische attracties. Ik hoefde zelfs niet in mijn campinggids te kijken. Als we moe werden, volgden we gewoon een van de vele pijltjes waar geen bordje met COMPLET aan vast hing. Het leek alsof we elkaar op sleeptouw hadden genomen en ervan uitgingen dat de ander wel wist wat hij deed. (blz. 37)

Langzaam maar zeker kom je als lezer meer te weten over Eppo en Tabby. Eppo vertelt uiteindelijk over zijn pleegbroer Maarten.

Ik keek en zag het. Hoe bang hij was. Dat stoere, dat zat om zijn lijf als een te grote jas. Midden in de nacht hoorde ik gesmoord gesnik uit mijn bed opstijgen. Toen wist ik het zeker. Hij was alleen, net als ik. We hoorden bij elkaar.
Ik had een broer. Een echte. Een echte, grote broer. Een broer die mijn spaarpot plunderde, troep maakte in mijn kamer, stinkende scheten liet en daar dan om moest lachen. Een broer die vals speelde bij dammen, me een sigaret toestak achter het tuinhuis en me leerde hoe ik een brommer kon starten zonder sleutel. Ik maakte zijn huiswerk, gaf hem alibi’s voor al die keren dat hij stiekem het huis uit sloop. ’s Nachts lag ik te luisteren naar zijn ademhaling. ‘Hier,’ zei hij op een dag, en hij gooide me een broek toe. ‘Daar pas ik niet meer in.’
Ik droeg geen andere meer. (blz. 57)

Wat is het geheim van Tabby? Waarom is Maarten op reis gegaan? Hoe lang zullen ze nog samen blijven reizen?

Mening over het boek

Recensie van Ikvindlezenleuk (Mathilde) (ouder dan 18 jaar)
Heb je het boek uitgelezen?
Ja
Wat vind je van het boek?
★★★☆☆ – gemiddeld
Waarom heb je dit boek uitgekozen om te lezen?
Dit boek was een van de kerntitels voor de Jonge Jury 2014. Ik wilde graag zoveel mogelijk van de kerntitels lezen
Welke steekwoorden passen bij het boek?
Zielig, realistisch, geheimzinnig
Hoe kom je aan het boek?
Geleend bij de bibliotheek
Zitten er plaatjes (illustraties) in het boek?
Nee
Wat vind je leuk aan het boek? Je kunt bijvoorbeeld een leuk stukje uit het boek overtypen
Langzaam kom je achter het verhaal van Eppo en van Tabby. Ze zijn allebei op de vlucht voor iets
Is er iemand uit het boek die je in het echt zou willen ontmoeten? Wat zou je dan samen gaan doen?
Nee
Wil je nog iets anders vertellen over het boek?
Het boek heeft een zielig einde en ik zat met tranen in mijn ogen te lezen
Is het boek moeilijk of gemakkelijk om te lezen?
Gemiddeld
Zitten er moeilijke woorden in het boek?
Ja
Kun je een voorbeeld geven van moeilijke woorden? Wat heb je gedaan toen je deze woorden tegenkwam?
slechtgezind, kaai, vanachter, microotje, appreciëren. Ik heb doorgelezen en de betekenis uit de zinnen afgeleid. Sommige woorden, zoals kaai, zijn Vlaamse woorden en worden in het Nederlands eigenlijk niet gebruikt
Wil je het boek nog een keer lezen?
Nee
Aan wie zou je dit boek aanraden? (bijvoorbeeld kinderen van jouw leeftijd, jonger, ouder, jongens, meisjes)
Aan jongeren die houden van realistische verhalen